Automatické zavlažování trávníku

Jak na zazimování automatické závlahy a rozvodů vody: snadný návod, se kterým to zvládnete i vy

Zima je pro závlahový systém velká zkouška. Pokud ji nezvládnete a podceníte jeho  uložení k zimnímu spánku, na jaře vás může čekat nemilé překvapení. Mráz totiž dokáže nadělat pěknou neplechu. S naším návodem krok za krokem ale zazimování automatické závlahy snadno zvládnete a ušetříte tak peníze za opravy, které by vás jinak neminuly.

 

Kdy vypnout a zazimovat závlahu

Zazimování automatické závlahy a rozvodů vody není dobré příliš odkládat. Pusťte se do něj radši hned po skončení sezóny, ideálně nejpozději v průběhu listopadu. Většina profesionálních systémů má potrubí, postřikovače a další součásti rozvodů vody během sezóny neustále zavodněné, a je proto nezbytné z nich vodu před prvními mrazíky řádně vypustit

Mráz by totiž s vodou, která by v systému zůstala, dokázal nadělat pěknou paseku. A oprava vzniklých prasklin a poškození by se vám následně pořádně prodražila. Kdy vypnout a zazimovat závlahu už tedy víte, teď se pojďme podívat, jak zajistit, aby v ní na zimu nezůstala ani kapka vody

 

Jak nejsnadněji vypustit vodu ze zavlažování

Na to, že se vám povede vypustit všechnu vodu ze systému pouze za pomoci gravitace, radši moc nespoléhejte. To je možné jedině za předpokladu, že je celý rozvod pečlivě vyspádován. Spádování potrubí se ale většinou ani při realizaci větších závlahových systémů neprovádí. 

Spolehnout se na gravitaci tak můžete pouze v případě, že je váš závlahový systém instalován na pozemku s převýšením. Ani přesto se vám však touhle metodou nepovede vypustit vodu ze všech postřikovačů, z elektromagnetických ventilů ani z hlavní sestavy. 

Nezbývá tedy nic jiného, než vzít kompresor a profouknout celý systém stlačeným vzduchem. Tak spolehlivě, snadno a rychle odstraníte vodu ze všech míst systému, včetně nejzáludnějších částí jako jsou elektromagnetické ventily nebo postřikovače se zpětnými ventily.

Kompresor

 

Zazimování automatické závlahy větších zahrad, parků, hřišť a dalších zelených ploch

 

Který kompresor je na zazimování vaší závlahy nejvhodnější?

Pokud vás čeká zazimování automatické závlahy na velké zahradě nebo dokonce v parku, bude to chtít pořádný kompresor. Ideálně takový, který zvládne výkon 120 až 250 m³/h a pracuje s tlakem 8–12 barů. Ale nebojte, na samotné profouknutí bude bohatě stačit tlak menší – zhruba 3,0–3,5 barů

Nejlepší volbou jsou olejové jednopístové nebo dvoupístové kompresory, protože díky jejich vyššímu tlaku nebudete muset neustále uzavírat ventily a čekat na dotlakování. Práce vám tak půjde od ruky mnohem svižněji. 

Automatický závlahový systém v rozlehlém poli

A jdeme na to:

  • Kompresor připojte nejlépe přes vodovodní zásuvku a nejdřív propláchněte a profoukněte hlavní rozvod. Tím se potrubí krásně pročistí a žádné nečistoty nebudou mít šanci dostat se do sekčních rozvodů a ucpat jednotlivé komponenty. 
  • Pokud chcete zvýšit kapacitu vzduchu, můžete natlakovat i hlavní rozvod. Jen dejte dobrý pozor při následném vyfukování vzduchu do jednotlivých sekcí – hrozí totiž riziko tvorby tlakových rázů, které by mohly poškodit trubky nebo další části systému. Hlídejte si proto, aby tlak zůstal v rozmezí 3,0–3,5 barů.

 

Jak na zazimování jednotlivých částí závlahového systému

 

ZAZIMOVÁNÍ ELEKTROMAGNETICKÝCH VENTILŮ 

  • Elektromagnetické ventily nemusíte zvlášť zazimovávat, stačí je profouknout při profukování potrubí.
  • Rozhodně je na zimu nepovolujte, nerozebírejte, nedemontujte ani neotáčejte cívkami.

 

ZAZIMOVÁNÍ DEŠŤOVÉHO ČIDLA

  • Ze senzoru vyjměte snímač vlhkosti tvořený nasákavými kotoučky a schovte ho hezky na suché místo.
  • Senzor zakryjte, třeba otočeným kelímkem, aby v něm nezamrzla dešťová voda. Ale pozor, nevkládejte ho do igelitového sáčku.

 

ZAZIMOVÁNÍ ČERPACÍ STANICE  

  • Pokud je čerpací stanice v místě, kde teplota v zimě klesá pod bod mrazu, je nutné všechny její části (čerpadlo, tlaková nádoba, tlakový spínač a další armatury) řádně zazimovat pomocí vypouštěcího ventilu. 
  • Ponorná čerpadla, která se nachází v hloubce zaručující nepoklesnutí teploty pod bod mrazu, doporučujeme nechat ponořená. V průběhu zimy ale nezapomínejte čerpadlo pravidelně zhruba jednou za dva měsíce na pár sekund spustit, aby nedošlo k zatuhnutí jeho rotoru. 
  • Hlavně si dejte pozor, aby v systému při protáčení čerpadla nebyla ani kapka vody – jinak můžete celé zazimování dělat od začátku. 

 

ZAZIMOVÁNÍ FILTRU

  • Vložku filtru vyjměte a vyčistěte, aby na ní nezaschly nečistoty. Na jaře už by se vám čistila jen hodně těžko.

Zazimování automatické závlahy menší zahrady u RD

 

Závlahový systém v menší zeleninové zahrádce

Který kompresor je na zazimování vaší závlahy nejvhodnější?

Pokud máte malou zahrádku, vystačíte si s nejlevnější variantou – kompresorem chlazeným vzduchem. Počítejte však s tím, že díky častému přehřívání a následnému automatickému vypínání se vám může zazimování závlahy trochu protáhnout. 

Práce vám půjde od ruky mnohem rychleji a plynuleji, když zvolíte olejový jednopístový nebo dvoupístový kompresor. Ty se pyšní vyšším výkonem a větším vzdušníkem, takže nebudete muset neustále zavírat ventily a čekat na dotlakování. 

Pro menší zahradu u domu vám bude na zazimování závlahy a rozvodů stačit kompresor s okamžitým výkonem objemu vzduchu 12 m³/h  až 39 m³/h a maximálním pracovním tlakem do 6 až 10 barů. Potřebná hodnota provozního tlaku pro profouknutí se pak pohybuje v rozmezí 2,5 až 3,5 barů. 

 

A jdeme na to:

  • Zavřete hlavní ruční uzávěr závlahové vody a zajistěte, aby se do systému v zimě nedostala ani kapka vody. Ideálně tak, že zaplombujete ventil nebo demontujte otočnou páku hlavního ventilu. 
  • Připojte kompresor k připravenému vypouštěcímu ventilu (obvykle běžný 1/2“-3/4“ kulový ventil), který bývá součástí hlavní sestavy. 
  • Ovládací jednotkou spusťte závlahu na libovolné sekci a nechte poklesnout zbytkový tlak v systému až na nulu. 
  • Na regulátoru kompresoru nastavte výstupní tlak 2,5 až 3,5 bar a kompresor zapněte. Tlak nezvyšujte ani na rotační postřikovače – díky nižšímu tlaku se totiž vyhnete nebezpečí poškození převodového mechanismu. 
  • Postupně otevírejte jednotlivé sekce. Jako první sekci doporučujeme profukovat vždy tu nejbližší, jako poslední tu nejvzdálenější. Na příslušné sekci se vysunou postřikovače, ze kterých ještě chvíli bude vycházet voda, než ji nahradí vzduch. 
  • Postup opakujte do chvíle, než z nejvzdálenějšího postřikovače od místa připojení kompresoru přestane vytékat voda
  • Stejně postupujte na všech sekcích a po skončení poslední sekce celý postup ještě minimálně dvakrát nebo třikrát zopakujte. Při správném postupu bude z vysunutých postřikovačů vycházet pouze vzduch. 
  • Stejným způsobem zazimujte i tlakový rozvod s rychlospojnými ventily a další části systému, stejně jako u větších zahrad a parků.

Závlahový systém v parku

 

Netroufáte si na zazimování závlahy sami? Nechte to na nás

Nechce se vám pořizovat kompresor, nemáte čas nebo si na zazimování automatické závlahy prostě jen sami netroufáte? Ozvěte se nám a nechte to s klidem na nás. Rádi se postaráme, aby váš závlahový systém přečkal zimu bez úhony a na jaře byl připraven vzít zase zalévání zahrady za vás.